100EL11MX OverviewIt is package in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 4.2V~5.5V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. This IC divider operates on 8 pins. It belongs to the family of 100EL11. Default settings are set to output 4. There are several electronic components in the 100EL series.
100EL11MX FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
100EL11MX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
100EL11MX Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EL |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.5V |
| Base Part Number | 100EL11 |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 340 ps |
| Turn On Delay Time | 385 ps |
| Input | ECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |