542-DPK OverviewThere is a case of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 156MHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Divider are classified as such. The clock switch should operate with a voltage of 3V~5.5VV. As a result, it produces 3-State, CMOS. The ICS542 family contains it.
542-DPK Features542-DPK ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
542-DPK Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Base Part Number | ICS542 |
| Output | 3-State, CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 156MHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |