74AVCH1T45GS,132 OverviewIn the package 6-XFDFN, it can be found.A Tape & Reel (TR) package is used to package it.In its configuration, Tri-State, Non-Inverted is used as the output.There is Voltage Level translator type for this electrical device.A Surface Mount mounting method has been used for this electronic part.A Bidirectional channel type is associated with this electrical device.In the operating environment, the temperature is -40°C~125°C TA.Transmission lines can be terminated using 6 terminations to end them.A base part number 74AVCH1T45 indicates the related parts.The supply voltage of this device is 1.2V, and it is powered by it.The device is a member of the 74AVCH series.6 pins are used in its design.An electronic part with 1 bits is designed.Supports a voltage of 3.6V as its maximum supply voltage.The minimal voltage for operation is 800mV.0.8V~3.6V is the supply rail configuration on the VCCA.0.8V~3.6V is the supply rail configuration on the VCCB.This mount is done using the method of Surface Mount.Channel count is 1.Level translators uses a logic IC of type BUS DRIVER.In transmission lines, there are 2 terminations, in which an impedance-matching device is used to end the line.This electronic device is categorized as a AVC electronic device.Aquiescent current is consumed by 24μA without being affected by external forces.
74AVCH1T45GS,132 Features6-XFDFN package
74AVCH series
6 pins
74AVCH1T45GS,132 ApplicationsThere are a lot of Nexperia USA Inc.
74AVCH1T45GS,132 voltage translators & level shifters applications.
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AVCH |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.35mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74AVCH1T45 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 2.7 ns |
| Quiescent Current | 24μA |
| Turn On Delay Time | 11.8 ns |
| Family | AVC |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 500Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS DRIVER |
| High Level Output Current | -12mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 12mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 0.8V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 0.8V~3.6V |
| Height Seated (Max) | 0.35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |