74F583PC OverviewIt is included in package 16-DIP (0.300, 7.62mm).4.5V ~ 5.5V is provided to ensure that the device works normally.It is a type of electronic part mounted in the manner of Through Hole.It operates at a temperature of 0°C ~ 70°C.Using the memory, information is stored in 4 bits.Electronic components in the 74F series have many similarities.
74F583PC Features74F583PC ApplicationsThere are a lot of Fairchild
74F583PC Specialty Logic ICs applications.
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
Desktop radio
Clock radio
Tuner
Portable radio
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Package | Tube |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | 74F |
| Supply Voltage | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Bits | 4 |
| Logic Type | Binary Full Adder |