74FCT16500CTPVCG4 OverviewAs part of the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, it is embedded. Tube is the way it is packaged. A 18-Bit circuit achieves its superior flexibility by using 18-Bit components. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver. A Surface Mount-shaped electronic component is mounted here. -40°C~85°C should be higher than the operating temperature. It features maximum design flexibility thanks to its High/Low output current. It belongs to the 74FCT series of FPGAs. The 74FCT16500 family includes it. In 56 terminations, the transmission line is terminated with a device matching its characteristic impedance. It is recommended that the supply voltage be kept above 5V for normal operation. There are 56 pins on it. The electronic part was designed using 18 Bits. 2 terminations, on the other hand, are the practice of terminating a transmission line with a device that matches its characteristic impedance. Surface Mount is used to mount this electronic part. 56 pins are used in its design. The device belongs to the FCT family of electronic devices. Power is provided by 5V power supplies. It is configured with a trigger that uses NEGATIVE EDGE. With a minimal supply voltage of 4.5V, it operates. 5.5V's maximum supply voltage is supported by it.
74FCT16500CTPVCG4 Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74FCT series
74FCT16500 family
56 pin count
56 pins
5V power supplies
74FCT16500CTPVCG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74FCT16500CTPVCG4 Universal Bus Functions applications.
Test and Measurement
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74FCT |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74FCT16500 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 5.3 ns |
| Family | FCT |
| Logic Function | Transceiver |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 23mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Output Polarity | TRUE |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4.6 ns |
| Trigger Type | NEGATIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.49mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |