74FCT807CTSOGI8 OverviewIt's a electronic part of the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 100MHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 4.75V~5.25VV. It is a member of the IDT74FCT807 family. This electrical component belongs to the 74FCT series.
74FCT807CTSOGI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
74FCT807CTSOGI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
74FCT807CTSOGI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | IDT74FCT807 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |