74HC253BQ-Q100X OverviewThis encoder is embedded inside a QFN16 package.Packing the encoder in a Reel case is recommended to ensure that it is protected.I have mounted this motor encoder in the way of the Surface Mount axis.There are two types of Data Selector/Multiplexer types that can be identified.It is important to note that there are 4 bit bits on each encoder.As a general rule, it is recommended to pack the encoder magnetic in the 16-DHVQFN (2.5x3.5) case.A Automotive, AEC-Q100 series quadrature encode, it can be found in the electrical quadrature encode category.
74HC253BQ-Q100X FeaturesIn QFN16 package
Mounting Type: Surface Mount
4 bit bits
74HC253BQ-Q100X ApplicationsThere are a lot of Nexperia
74HC253BQ-Q100X Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Package / Case | QFN16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-DHVQFN (2.5x3.5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Logic Family | CMOS, TTL |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Type | Data Selector/Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| Number of Bits | 4 bit |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number of Input Lines | 4 Input |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 16 Output |
| Product | Multiplexers |