74LCX32500GX OverviewAs part of 114-LFBGA, it is embedded. Packaged in the manner of Tape & Reel (TR). The superior flexibility of 36-Bit circuits is achieved through their use. Logic type Universal Bus Transceiver describes this electrical device. Surface Mount is pointing towards the electronic part. A higher operating temperature than -40°C~85°C is recommended. The high/low output current of 24mA 24mA enables maximum design flexibility. The 74LCX series contains this type of FPGA. The supply voltage is 2V~3.6V. 74LCX32500 family is its parent. Supplier package 114-FBGA (16x5.5) is used by the company.
74LCX32500GX Features 114-LFBGA package
74LCX series
74LCX32500 family
74LCX32500GX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
74LCX32500GX Universal Bus Functions applications.
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 114-LFBGA |
| Supplier Device Package | 114-FBGA (16x5.5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LCX |
| Published | 2002 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2V~3.6V |
| Base Part Number | 74LCX32500 |
| Number of Circuits | 36-Bit |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |