74LVT16501ADL,512 OverviewEmbedded in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, it is used by many applications. It is packaged in a way that resembles Tube. A 18-Bit-circuit is used to provide its superior flexibility. Logic type Universal Bus Transceiver is used on this electrical device. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. Operating temperatures should be higher than -40°C~85°C. As 32mA 64mA offers a high/low output current, it is versatile in terms of design. This is a type of FPGA from the 74LVT series. Using 2.7V~3.6V as a supply voltage, it operates. 74LVT16501 family is represented by it. It is also possible to terminate a transmission line with a 56 termination, which is where the transmission line is closed with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. In order to function normally, the supply voltage should be higher than 3.3V. This device is equipped with 56 pins. A 18-Bit electronic part was designed for this application. Transmission lines can be terminated with 2 terminations by using a device that matches the characteristic impedance. Devices in this family are known as LVT devices. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 3.6V. It should be possible to exceed 2.7V with the supply voltage (Vsup). Power comes from a 3.3V source. It uses POSITIVE EDGE for its trigger. It is also characterized by WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION as another characteristic.
74LVT16501ADL,512 Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74LVT series
74LVT16501 family
56 pin count
3.3V power supplies
74LVT16501ADL,512 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
74LVT16501ADL,512 Universal Bus Functions applications.
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74LVT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Additional Feature | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74LVT16501 |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Family | LVT |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Output Polarity | TRUE |
| Max I(ol) | 0.032 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4.2 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Propagation Delay (tpd) | 5.4 ns |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Length | 18.425mm |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |