74LVTH16501MTDX OverviewThe package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tape & Reel (TR) would package it. In order to achieve this superior flexibility, 18-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 32mA 64mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74LVTH series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 2.7V~3.6V, it is able to operate. As it belongs to the 74LVTH16501 family, it should be taken into consideration. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. A 56-pin is used in this design. 1 elements are included in it. We are seeing an increase in the number of channels, which is good/bad: 18. An electrical part such as this one operates from a voltage of 3.3V as its supply voltage.
74LVTH16501MTDX Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74LVTH series
74LVTH16501 family
56 pins
1 elements
74LVTH16501MTDX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
74LVTH16501MTDX Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVTH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | 74LVTH16501 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Propagation Delay | 5.6 ns |
| Turn On Delay Time | 6.6 ns |
| Logic Function | Transceiver |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |