74LVTH18511DGGRE4 OverviewThe package 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tape & Reel (TR) would package it. In order to achieve this superior flexibility, 18-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 32mA 64mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74LVTH series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 2.7V~3.6V, it is able to operate. As it belongs to the 74LVTH18511 family, it should be taken into consideration. There is one type of termination that is called the 64 termination, which consists in terminating a transmission line with a device that has an impedance that matches the characteristic impedance of the line itself. As a rule of thumb, the supply voltage should be maintained above 3.3V to ensure normal operation. There are a total of 96 pins on this device. There is an electronic part in this product that has been designed with 18 Bits. 2 terminations are the kind of termination that occurs when a transmission line is terminated with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. A 64-pin is used in this design. This one belongs to the LVT family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. At this point, Vsup reaches its maximum value. It is necessary to have a greater supply voltage (Vsup) than 2.7V in order to operate correctly. In the configuration, it uses the trigger POSITIVE EDGE to trigger the event. The reliability of this device makes it well suited for TAPE AND REEL as a result of its proven reliability. The device is very versatile thanks to the high output current of 32mA, which allows for maximum design flexibility. An electrical part such as this one operates from a voltage of 3.3V as its supply voltage. A 19 output is configured on the board.
74LVTH18511DGGRE4 Features 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74LVTH series
74LVTH18511 family
64 pin count
64 pins
19 outputs
74LVTH18511DGGRE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74LVTH18511DGGRE4 Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 262.601633mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVTH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74LVTH18511 |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 19 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 32mA |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 6.8 ns |
| Family | LVT |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4.9 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Translation | N/A |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |