74SSTV16857PAG OverviewPackaging is done using Tube.The package 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it.For the device to function normally, voltage 2.3V~2.7V is supplied.The Surface Mount way is used to mount electronic parts.Temperature 0°C~70°C is set as operating temperature.To store information, the memory has a size of 14 bits.There are several similarities among the electronic parts in the 74SSTV series.On the basis of its base part number 74SSTV16857, you can find a number of related parts.
74SSTV16857PAG Features74SSTV16857PAG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
74SSTV16857PAG Specialty Logic ICs applications.
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74SSTV |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Supply Voltage | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | 74SSTV16857 |
| Number of Bits | 14 |
| Logic Type | Registered Buffer with SSTL_2 Compatible I/O for DDR |