74SSTVF16857PAG8 OverviewTape & Reel is employed as a way of packaging.It is accessible to the TSSOP package.The voltage of 2.5V is supplied to make sure that the device is able to operate normally.The memory features a size of 14 bits to store information.The number of all component pins adds up to 48.Signals are prevented from reflecting off the end of the transmission line through 48 terminations.It is mounted in the way of Surface Mount.There are 48 pins to form parts of its construction.Normal use can be kept when the minimum supply voltage is kept at 2.3V.Normal use can be kept when the maximum supply voltage is kept at 2.7V.The supply voltage of 2.5V works as an important factor for its operation.The electronic part belongs to the family of SSTV that is optimized for high quality and reliable performance.What is much essential is that its operating temperature should not exceed the maximum value of 70°C.What is much essential is that its operating temperature should not be lower than the minimum value of -40°C.It is composed of 1 elements.It operates with the frequency of 200MHz.D FLIP-FLOP is adopted as its logic IC type.14 outputs are equipped to form the basis of its configuration.
74SSTVF16857PAG8 Features74SSTVF16857PAG8 ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
74SSTVF16857PAG8 Specialty Logic ICs applications.
Televisions
Cell phones
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 200MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 14 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Number of Bits | 14 |
| Propagation Delay | 2.8 ns |
| Family | SSTV |
| Logic Function | Buffer |
| Logic IC Type | D FLIP-FLOP |
| High Level Output Current | -20mA |
| Low Level Output Current | 20mA |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |