74VCX16501MTDX OverviewThere is an embedded version of it in the 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package. In this case, it is packaged in the same way as Tape & Reel (TR). The superior flexibility of this circuit is achieved through the use of 18-Bit circuits. There is a logic type Universal Bus Transceiver associated with this electrical device. It is mounted in the way of Surface Mount so that this electronic part can be seen. It is better to have an operating temperature higher than -40°C~85°C. In order to ensure maximum design flexibility, it features a High/Low output current of 24mA 24mA. It is a type of FPGA that belongs to the 74VCX series of FPGAs. It operates at a voltage of 1.4V~3.6V. It is a member of the 74VCX16501 family. Mounted in the way of Surface Mount is this electronic part. 56 pins are used in the design. The element consists of 1 elements in total. Channel growth is strong/weak according to the following indicator: 18. In this case, 56-TSSOP is the supplier device package that the company is using. A minimal supply voltage of 1.4V is required for it to operate. As a result, it supports the maximum supply voltage of 3.6V. There is a high level output current called 24mA. A higher operating temperature is recommended than -40°C. Operating temperatures should ideally be lower than 85°C.
74VCX16501MTDX Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74VCX series
74VCX16501 family
56 pins
1 elements
74VCX16501MTDX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
74VCX16501MTDX Universal Bus Functions applications.
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74VCX |
| Published | 2004 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 1.4V~3.6V |
| Base Part Number | 74VCX16501 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.4V |
| Propagation Delay | 8.8 ns |
| Turn On Delay Time | 19.6 ns |
| Logic Function | Transceiver |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| High Level Output Current | 24mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | 74VCX16501 |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1.4V ~ 3.6V |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |