74VCX16835MTDX OverviewThe package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it. It achieves superior flexibility through 18-Bit circuits. This electrical device is of the Universal Bus Driver logic type. The electronic part is mounted in Surface Mount-direction. There should be a temperature difference between -40°C ~ 85°C and the operating temperature. Featuring high and low output currents, 24mA, 24mA offers maximum design versatility. FPGAs in the 74VCX series are this type. The voltage at which it operates is 1.65V ~ 3.6V. Transmission lines are terminated with 4 terminations, which are devices matching the line's characteristic impedance. The company uses the 56-TSSOP package from its supplier.
74VCX16835MTDX Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74VCX series
74VCX16835MTDX ApplicationsThere are a lot of Fairchild
74VCX16835MTDX Universal Bus Functions applications.
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Housing Material | Polyamide |
| Manufacturer Part Number | SH04-5,08 |
| Approvals | UL;IEC |
| Manufacturer | Altech |
| Wire Gauge Range | 30~14 AWG |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | 74VCX16835 |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | 74VCX |
| Color | Green |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 4 |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| Wire Type | Solid Wire;Stranded Wire |