82V3010PVG8 OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 32.768MHz. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 3V~3.6V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Telecom. The output should be CMOS, LVDS, TTL. In order to find information about a part, you need to start at IDT82V3010.
82V3010PVG8 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS, LVDS, TTL
82V3010PVG8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
82V3010PVG8 application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT82V3010 |
| Output | CMOS, LVDS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 32.768MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:12 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Telecom |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 18.4mm |
| Height Seated (Max) | 2.794mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |