82V3285EQG OverviewThe package Tray contains it. In a 100-LQFP Exposed Pad-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. On the device, there are 1. For normaloperation, 622.08MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature -40°C~85°C. The component can supply a voltage of 3V~3.6V. The main purpose of the component is Ethernet, SONET/SDH, Stratum. The output will be CMOS, LVDS, PECL. Searching for information about IDT82V3285 starts with the base part number.
82V3285EQG FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS, LVDS, PECL
82V3285EQG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
82V3285EQG application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT82V3285 |
| Output | CMOS, LVDS, PECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 622.08MHz |
| Input | CMOS, LVDS, PECL |
| Ratio - Input:Output | 5:5 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH, Stratum |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Current-Max | 0.528mA |
| Input | CMOS |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |