82V3358EDG OverviewClock program is contained in the package Tray. There is a 64-TQFP Exposed Pad-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 622.08MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 3V~3.6V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3V~3.6V. There is only one purpose for this component, Ethernet, SONET/SDH, Stratum. Clock program is recommended to use CMOS, LVDS, PECL as the output. You need to start at IDT82V3358 to find information about a part.
82V3358EDG FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS, LVDS, PECL
82V3358EDG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
82V3358EDG application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT82V3358 |
| Output | CMOS, LVDS, PECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 622.08MHz |
| Input | CMOS, LVDS, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH, Stratum |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP-EP (10x10) |
| Frequency - Max | 622.08MHz |
| Published | 2009 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Input | CMOS |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |