83054AGI-01LF OverviewThe clock divider is available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. There is a Tube package attached to it. It is normal to operate with a value of 250MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. There is an output of LVCMOS, LVTTL. This object belongs to the ICS83054-01 family.
83054AGI-01LF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
83054AGI-01LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
83054AGI-01LF Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS83054-01 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |