8305AGLFT OverviewAs far as the case type is concerned, the cut smart buffer is available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). There is a case available for the circuit clock in Tape & Reel (TR). In normal operation, the maximum value is set to 350MHz. As a result, it will be mounted by Surface Mount in this case. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C in order to achieve reliable performance. It should be capable of operating with a power supply of 3.135V~3.465V volts. The output is set to LVCMOS, LVTTL. Basically, it belongs to the same family as the ICS8305.
8305AGLFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8305AGLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8305AGLFT Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8305 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |