8343AY-01LF OverviewThere is a case option of 32-LQFP available for this clock divider. There is a Tray packaged with it. Normal operation is limited to 200MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.465V V must be available. As a result, the output is LVCMOS, LVTTL. This is a member of the family of ICS8343-01.
8343AY-01LF FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8343AY-01LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8343AY-01LF Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8343-01 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:16 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |