83948AYI-01LF OverviewAs far as the case type is concerned, the cut smart buffer is available in 32-LQFP. There is a case available for the circuit clock in Tray. In normal operation, the maximum value is set to 150MHz. As a result, it will be mounted by Surface Mount in this case. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to achieve reliable performance. It should be capable of operating with a power supply of 3V~3.6V volts. The output is set to LVCMOS. Basically, it belongs to the same family as the ICS83948-01.
83948AYI-01LF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
83948AYI-01LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
83948AYI-01LF Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | ICS83948-01 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 150MHz |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:12 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |