841S012BKILFT OverviewThe package Tape & Reel contains it. As far as terminations are concerned, there are 56. Voltage is provided by the part at 3.3V. Running 260 utilizes this part's peak reflow temperature. There are CLOCK GENERATOR, OTHER user processors, user controllers, or peripheral integrated circuits on this device. On the device, there are 1. For normaloperation, 250MHz is the maximum frequency. When Vsup reaches 3.465V, the maximum supply voltage is reached. A total of 2008 parts have been published. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Devices with 56 pins are designed. A total of 56 pins are included. Temperatures below -40°C are not acceptable for this device. Temperatures below 85°C are recommended for operation. Voltage should be kept at 3.3V.
841S012BKILFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
with 56 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
841S012BKILFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
841S012BKILFT application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Thickness | 850μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS841S012 |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVTTL |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:12 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, PCI Express (PCIe), sRIO |