8521BYLF OverviewIt's a electronic part of the 32-LQFP package. It's packaged in the form of a Tray. The maximum value for normal operation is 500MHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~70°C. It should be able to work with a power source of 3.135V~3.465VV. Its output is HSTL. It is a member of the ICS8521 family.
8521BYLF FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8521BYLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8521BYLF Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8521 |
| Output | HSTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 500MHz |
| Input | CML, HCSL, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:9 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |