8L30110NLGI8 Overview32-VFQFN Exposed Pad case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 200MHz. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C TA. In general, it should be able to work with a power source of 1.35V~3.465V volts. Buffer IC is LVCMOS, LVTTL that is output.
8L30110NLGI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C TA degrees
8L30110NLGI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8L30110NLGI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-VFQFPN (5x5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.35V~3.465V |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |