8SLVP1204ANLGI8 OverviewIt is package in 16-VFQFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 2GHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.63V V power should work with it. The output of it is LVPECL. It belongs to the family of IDT8SLVP1204.
8SLVP1204ANLGI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
8SLVP1204ANLGI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8SLVP1204ANLGI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-VFQFN (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Base Part Number | IDT8SLVP1204 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |