9DB403DFLF OverviewIn a SSOP-shaped case, it comes. As far as terminations are concerned, there are 28. Voltage is provided by the part at 3.3V. Running 260 utilizes this part's peak reflow temperature. On the device, there are 1. For normaloperation, 400MHz is the maximum frequency. A total of 2012 parts have been published. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Devices with 28 pins are designed. A total of 28 pins are included. Temperatures below 0°C are not acceptable for this device. Temperatures below 70°C are recommended for operation. Voltage should be kept at 3.3V. Circuits application can maintain 4 outputs. Voltage 3.465V is the supply voltage for this part. Circuits application is important to maintain a voltage on the device that is greater than 3.135V. Find related parts using the 9DB family. Logic ICs of type PLL BASED CLOCK DRIVER are used. Using frequency 400MHz, it achieves excellent efficiency.
9DB403DFLF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 28 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
9DB403DFLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9DB403DFLF application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 400MHz |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 200mA |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Family | 9DB |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | HCSL |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 10.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.73mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9DB403 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |