9DB801BFLF OverviewClock program is contained in a package of SSOP. There are 48 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 260. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 400MHz. There are 2011 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 48 pins. Circuits application includes 48 pins. This device's minimum working temperature must not be less than 0°C. The operating temperature should be less than 70°C. The supply voltage should be kept at 3.3V. This device can handle 8 outputs on it. This part is employed under 3.465V in terms of the supply voltage. To maintain a supply voltage greater than 3.135V on the device. Circuits application belongs to 9DB family. Circuits application uses PLL BASED CLOCK DRIVER logic IC type.
9DB801BFLF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 48 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
9DB801BFLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9DB801BFLF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 175mA |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Family | 9DB |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | HCSL |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 15.9mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |