9DB801CFLF OverviewLocated in the Tube package, it can be accessed. 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 400MHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of 0°C~70°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 3.135V~3.465V. Component PCI Express (PCIe) serves the main purpose. In this case, HCSL, LVDS is meant to be the output. You will be able to search for information based on ICS9DB801. 48-SSOP is used as a device package supplier by the company.
9DB801CFLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVDS
9DB801CFLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9DB801CFLF application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9DB801 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 200mA |
| Family | 9DB |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Number of True Outputs | 8 |
| Length | 15.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |