9DB803DGILFT OverviewTSSOP comes with the case. 48 terminations are found in it. Voltage 3.3V is provided by the part. To run 260, we utilize this part's peak reflow temperature. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 400MHz. 2006 Parts of the part have not been published. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 48 pins are provided on the device. The board includes 48 pins. Temperatures below -40°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 85°C. 3.3V is the recommended supply voltage. 8 outputs are possible on the device. Voltage 3.465V is applied to this part. A supply voltage greater than 3.135V is needed to keep the device operating. Circuits application is possible to search for related parts based on the 9DB family of parts. PLL BASED CLOCK DRIVER logic ICs are used.
9DB803DGILFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 48 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
9DB803DGILFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9DB803DGILFT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 190mA |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Family | 9DB |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | HCSL |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9DB803 |
| Output | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |