9DB833AGLF OverviewThere is a Tube package that contains it. 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 166MHz. The operating temperature is varied over a range of 0°C~70°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3.135V~3.465V. Its primary purpose is PCI Express (PCIe). As the output, HCSL should be used. Searching for information is made easier by using the ICS9DB833 part number as the base number. Among its suppliers is 48-TSSOP, which provides the device packages for the company.
9DB833AGLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL
9DB833AGLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9DB833AGLF application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9DB833 |
| Output | HCSL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 166MHz |
| Input | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 170mA |
| Family | 9DB |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.06 ns |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |