9DBV0231AKILF OverviewThere is a case with QFN included. Clock program contains 24 terminations. There is 1.8V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. The device has 1. normaloperation has a frequency of 137.5MHz. The part has been published 2006 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 24 pins on the device. There are 24 pins on it. A minimum working temperature of -40°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 85°C. There is the ability to maintain 2 outputs on the device. In terms of supply voltage, this part is used under 1.9V. A supply voltage greater than 1.7V must be maintained on the device. A related part search can be done based on the 9DBV family. The logic IC type is PLL BASED CLOCK DRIVER.
9DBV0231AKILF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 24 Pins
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
9DBV0231AKILF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9DBV0231AKILF application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Number of Pins | 24 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Nominal Supply Current | 18mA |
| Frequency (Max) | 137.5MHz |
| Family | 9DBV |
| Input | HCSL |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Base Part Number | ICS9DBV0231 |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |