9DBV0431AKILFT OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. QFN comes with the case. 32 terminations are found in it. Voltage 1.8V is provided by the part. To run 260, we utilize this part's peak reflow temperature. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 137.5MHz. 2006 Parts of the part have not been published. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 32 pins are provided on the device. The board includes 32 pins. Temperatures below -40°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 85°C. 1.8V is the recommended supply voltage. Circuits application is possible to search for related parts based on the 9DBV family of parts. PLL BASED CLOCK DRIVER logic ICs are used.
9DBV0431AKILFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 32 Pins
operate supply voltage at the range of 1.8V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
9DBV0431AKILFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9DBV0431AKILFT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 137.5MHz |
| Family | 9DBV |
| Input | HCSL |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Max I(ol) | 0.002 A |
| PLL | Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Number of True Outputs | 8 |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Base Part Number | ICS9DBV0431 |
| Output | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |