9EX21501AKILF OverviewClock program contains 64 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. The part has been published 2011 times. There are 64 pins on the device. There are 64 pins on it. A minimum working temperature of -40°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 85°C. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 3.3V volts. In terms of supply voltage, this part is used under 3.465V. A supply voltage greater than 3.135V must be maintained on the device. The logic IC type is PLL BASED CLOCK DRIVER. There are 1 elements in total.
9EX21501AKILF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
with 64 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
9EX21501AKILF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9EX21501AKILF application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 420mA |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5.2 ns |
| Number of True Outputs | 15 |
| Input Conditioning | DIFFERENTIAL MUX |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Output | HCSL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:15 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |