9EX21801AKILFT OverviewThe Tape & Reel (TR) package contains it. Clock program contains 72 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. The device has 1. normaloperation has a frequency of 167MHz. 3.465V is the maximum supply voltage (Vsup). The part has been published 2011 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 72 pins on the device. There are 72 pins on it. A minimum working temperature of -40°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 85°C. A related part search can be done based on the 9EX family.
9EX21801AKILFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 72 Pins
9EX21801AKILFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9EX21801AKILFT application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 72 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 72 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 72 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 167MHz |
| Family | 9EX |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| Number of True Outputs | 18 |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 72-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9EX21801 |
| Output | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 2:15 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |