9FG104EGILF OverviewThe Tube package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 400MHz. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 3.135V~3.465V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Intel CPU Server, PCI Express (PCIe), SATA. The output should be HCSL. In order to find information about a part, you need to start at ICS9FG104.
9FG104EGILF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL
9FG104EGILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9FG104EGILF application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9FG104 |
| Output | HCSL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU Server, PCI Express (PCIe), SATA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Input | Clock |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 27.5MHz |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |