9FG1201HGLF OverviewClock program is contained in a package of TSSOP. There are 56 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 260. This device has a total of CLOCK GENERATOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral IC. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 400MHz. There are 2009 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 56 pins. Circuits application includes 56 pins. This device's minimum working temperature must not be less than 0°C. The operating temperature should be less than 70°C. The supply voltage should be kept at 3.3V. This part is employed under 3.465V in terms of the supply voltage. To maintain a supply voltage greater than 3.135V on the device. Circuits application has a total of 2 elements.
9FG1201HGLF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
with 56 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
9FG1201HGLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9FG1201HGLF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 375mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | HCSL |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 400MHz |
| PLL | Yes |
| Length | 14mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9F1201 |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DIMM, PCI Express (PCIe) |