9FG830AGILFT OverviewThe Tape & Reel (TR) package contains it. There is a case with 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) included. Mounting type Surface Mount is recommended. The device has 1. normaloperation has a frequency of 400MHz. The operating temperature range of -40°C~85°C can be varied. Components can supply voltages of 3.135V~3.465V. The component's main purpose is Intel QPI, PCI Express (PCIe). Output HCSL, LVTTL is intended. If you want to search for information about a part, you can use ICS9FG830. 48-TSSOP is its device supplier.
9FG830AGILFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVTTL
9FG830AGILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9FG830AGILFT application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9FG830 |
| Output | HCSL, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel QPI, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |