9FGL04P1A000KILFT OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. 32-VFQFN Exposed Pad comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 100MHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of -40°C~85°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 3.135V~3.465V. Component PCI Express (PCIe) serves the main purpose. In this case, HCSL, LVCMOS is meant to be the output.
9FGL04P1A000KILFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVCMOS
9FGL04P1A000KILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9FGL04P1A000KILFT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Supply Current-Max | 40mA |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 40MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 100MHz |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |