9FGL0641AKILFT OverviewClock program contains 40 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. There are CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs in this device. 3.465V is the maximum supply voltage (Vsup). The clock's output frequency should not exceed 100MHz. The part has been published 2006 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 40 pins on the device. There are 40 pins on it. A minimum working temperature of -40°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 85°C. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 3.3V volts.
9FGL0641AKILFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
with 40 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
9FGL0641AKILFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9FGL0641AKILFT application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 40 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 40MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 100MHz |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Discontinued |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:7 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |