9FGP202AKLFT OverviewThere is a Tape & Reel package that contains it. In it, there are 40 terminations. Clock program provides 3.3V volts. In order to run 260, the peak reflow temperature of this part is taken into account. Clock program contains a total of CLOCK GENERATOR, OTHER peripheral ICs, uPs, and uCs. Of the part, there are 2006 publications. Surface Mount is recommended for mounting. With 40 pins, the device is designed. There are 40 pins on it. Minimum working temperature for this device must not be less than 0°C. Under 70°C degrees Celsius, the operating temperature should be maintained. You should maintain a voltage of 3.3V for the supply. Voltage 3.465V is used for this part. Circuits application is necessary for the device to have a supply voltage greater than 3.135V. The total number of elements is 3.
9FGP202AKLFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
with 40 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
9FGP202AKLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9FGP202AKLFT application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 40 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 3 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 200mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9FGP202 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:14 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |