9FGV0231AKILFT OverviewThere is a package named Tape & Reel (TR) that contains it. 24 terminations have been made. In this part, the voltage is 1.8V. Using the part's peak reflow temperature, operation 260 is performed. This device contains CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, or peripheral ICs. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 100MHz maximum frequency. Neither the clock 25MHzr its output frequency should exceed 25MHz. There are 2006 published parts for this part. A Surface Mount mounting is recommended. 24 pins are on the device. Circuits application has 24 pins. There must be -40°C minimum operating temperature for this device. Operating temperatures should be below 85°C. Keeping the supply voltage at 1.8V is recommended. Supply current can reach 25mA.
9FGV0231AKILFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
with 24 Pins
operate supply voltage at the range of 1.8V
9FGV0231AKILFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9FGV0231AKILFT application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Supply Current-Max | 25mA |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 27MHz |
| PLL | Yes |
| Output Clock Frequency-Max | 25MHz |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Base Part Number | ICS9FGV0231 |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |