9LPR363EGLFT OverviewYou can find it in the package Tape & Reel (TR). A 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. There is a recommended mounting type of Surface Mount. A device with 1 has been detected. 0°C~70°C can operate at a variety of temperatures. The component can provide a voltage of 3.3V. In this component, Intel CPU, PCI Express (PCIe), SATA CPU, Timing Control Hub™ is the primary function. The output is set to Clock. The base part number ICS9LPR363 is the place where you can start your search for information. In this case, TCH™ refers to the series of the part.
9LPR363EGLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
9LPR363EGLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9LPR363EGLFT application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TCH™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS9LPR363 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Crystal |
| PLL | No |
| Main Purpose | Intel CPU, PCI Express (PCIe), SATA CPU, Timing Control Hub™ |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 64 |
| Published | 2013 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 64 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Length | 17mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |