9LPRS436CGLFT OverviewThere is a package named Tape and Reel that contains it. As part of the packaging, there is a serial number TSSOP associated with the product. 48 terminations have been made. In this part, the voltage is 3.3V. Using the part's peak reflow temperature, operation 260 is performed. This device contains MICROPROCESSOR CIRCUIT uPs, uCs, or peripheral ICs. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 166.67MHz maximum frequency. There are 2011 published parts for this part. A Surface Mount mounting is recommended. 48 pins are on the device. Circuits application has 48 pins. There must be 0°C minimum operating temperature for this device. Operating temperatures should be below 85°C. Keeping the supply voltage at 3.3V is recommended. Under 3.465V supply voltage, this part is employed. Ensure that the supply voltage is greater than 3.135V. This element contains 4 elements.
9LPRS436CGLFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of MICROPROCESSOR CIRCUIT
Include 1 Circuits
with 48 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
9LPRS436CGLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9LPRS436CGLFT application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 4 |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Frequency (Max) | 166.67MHz |
| Input | Crystal |
| PLL | Yes |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9LPRS436 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:14 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | ATOM® CPU, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |