9LPRS502SKLFT OverviewThe Tape & Reel package provides access to it. There are 56 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. The peak reflow temperature is used to run 260. Total number of uPs/uCs/peripheral ICs is MICROPROCESSOR CIRCUIT. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 400MHz. Currently, there are 2009 publications of the part. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 56 pins on this device. The board has 56 pins. The minimum working temperature of this device cannot be lower than 0°C. There should be a temperature below 70°C during operation. 3.3V should be the supply voltage. According to the supply voltage, this part operates at 3.465V. In order to maintain a device's supply voltage greater than 3.135V. In total, it contains 3 elements.
9LPRS502SKLFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of MICROPROCESSOR CIRCUIT
Include 1 Circuits
with 56 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
9LPRS502SKLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9LPRS502SKLFT application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 56 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 3 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 250mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Crystal |
| PLL | Yes |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Thickness | 850μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Last Time Buy |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9LPRS502 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:19 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CK505, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |