9LRS3187BKILF OverviewThere is a Tray package that contains it. 32-VFQFN Exposed Pad is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 133.33MHz. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3.135V~3.465V. Its primary purpose is Intel CPU, Timing Control Hub™. As the output, Clock should be used. Searching for information is made easier by using the ICS9LRS3187 part number as the base number. There is a series number TCH™ associated with the part. Among its suppliers is 32-VFQFPN (5x5), which provides the device packages for the company.
9LRS3187BKILF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
9LRS3187BKILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9LRS3187BKILF application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-VFQFPN (5x5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | TCH™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9LRS3187 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133.33MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:7 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU, Timing Control Hub™ |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 7 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 85mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |