9P935AGLF OverviewThere is a Tube package that contains it. 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 600MHz. The operating temperature is varied over a range of 0°C~70°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 1.7V~1.9V. Its primary purpose is Memory, DDR, DDR2. As the output, Clock should be used. Searching for information is made easier by using the ICS9P935 part number as the base number. Among its suppliers is 28-TSSOP, which provides the device packages for the company.
9P935AGLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
9P935AGLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9P935AGLF application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Base Part Number | ICS9P935 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 600MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR, DDR2 |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Family | 9P |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Max I(ol) | 0.009 A |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.04 ns |
| Number of True Outputs | 6 |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |