9P960AFLFT OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. SSOP comes with the case. 48 terminations are found in it. Voltage 1.5V is provided by the part. To run 260, we utilize this part's peak reflow temperature. As of right 2w, the device has 2. There is a maximum frequency for normaloperation of 1.07GHz. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 1.575V. 2006 Parts of the part have not been published. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 48 pins are provided on the device. The board includes 48 pins. Temperatures below 0°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 70°C. Circuits application is possible to search for related parts based on the 9P family of parts.
9P960AFLFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 2 Circuits
with 48 Pins
9P960AFLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9P960AFLFT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.575V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 1.07GHz |
| Family | 9P |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| PLL | No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.1 ns |
| Number of True Outputs | 24 |
| Length | 15.9mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Base Part Number | ICS9P960 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR, DDR2, DDR3 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |