9UMS9001AKLF OverviewThe Tray package contains it. There is a case with 56-VFQFN Exposed Pad included. Mounting type Surface Mount is recommended. The device has 1. normaloperation has a frequency of 200MHz. The operating temperature range of 0°C~70°C can be varied. Components can supply voltages of 1.71V~3.465V. The component's main purpose is Ultra Mobile PC (UMPC). Output Clock is intended. If you want to search for information about a part, you can use ICS9UMS9001.
9UMS9001AKLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
9UMS9001AKLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9UMS9001AKLF application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9UMS9001 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:14 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ultra Mobile PC (UMPC) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2009 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Outputs | 14 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Operating Supply Current | 80mA |
| Nominal Supply Current | 80mA |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Thickness | 850μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |