9ZX21200AKLF OverviewClock program is contained in a package of QFN. There are 56 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 260. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 150MHz. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.465V. There are 2006 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 56 pins. Circuits application includes 56 pins. This device's minimum working temperature must not be less than 0°C. The operating temperature should be less than 70°C. Circuits application belongs to 9ZX family.
9ZX21200AKLF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 56 Pins
9ZX21200AKLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9ZX21200AKLF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 150MHz |
| Family | 9ZX |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.065 ns |
| Number of True Outputs | 12 |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Thickness | 850μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Output | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Intel QPI, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |